Moi,
Kuten jo aiemminkin kirjoittelin, paras tapa vaikuttaa ryhmän toimintaan on kutsua koolle asiakokous, jossa voidaan yhteisesti päättää ryhmän toimintatavoista.
Toisen perinteen mukaisesti ryhmässä ei ole auktoriteetteja - toisin sanoen henkilöitä, joilla olisi suurempi sananvalta kuin muilla ryhmän jäsenillä - ja kolmannen perinteen mukaisesti ryhmän jäsen on kuka tahansa, joka sellainen sanoo olevansa. (Jos nämä ehdot eivät ryhmässä toteudu, ei kyseessä minun käsittääkseni edes ole AAL-ryhmä, vaan jokin ihan muu viritys.)
Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että
1) Jonkun kokouksen alussa tai päätteeksi päätetään ajankohta jolloin seuraava asiakokous pidetään. Tietysti hyvällä varoajalla, jotta ihmiset tietävät tulla paikalle. Samalla voidaan sopia asialista asioista, joita kyseisessä asiakokouksessa on määrä käsitellä
2) Asiakokouksessa äänestetään paikallaolijoista joku puheenjohtajaksi, joka huolehtii puheenvuorojen jakamisesta (ei hallitse)
3) Käydään asialistan kohdat lävitse vuorotellen niin, että koetetaan keskustelemalla saada aikaiseksi yhteinen ryhmäomatunto kyseisistä asioista - jos yhteistä mielipidettä ei muodostu niin voidaan esimerkiksi äänestää
4) Joitain asioita ei kenties voi päättää yhdessä kokouksessa, vaan asian käsittelyä varten on syytä järjestää toimikunta, joka voi hoitaa asian loppuun. Jotkut vähemmän kiireelliset asiat taas voidaan hoitaa seuraavassa asiakokousessa.
5) Kun kaikki asiat on käsitelty, voidaan hyvillä mielin lopettaa asiakokous ja ottaa kaikki päätetyt asiat mukaan ryhmän toimintatapoihin. Asiakokouksessa on myös yleensä hyvä päättää seuraavan asiakokouksen ajankohdasta. (Esim kerran kuussa, tai kahden kuukauden välein.)
Huom! Ryhmä voi päättää vain omista toimintatavoistaan, ei ohjeistaa keitään henkilöitä tai muita ryhmiä.
Tyypillisiä asioita, joista ryhmän on hyvä keskustella ja päättää:
-Ryhmän henkinen tila - keskustelua millaiseksi kukainenkin kokee ryhmän henkisen tilan olevan
-Kokouksen vetäjä - Kuka valitaan, kuinka usein vaihdetaan (esim. kuukausittain), mitä tehtäviä
-Kokouksen kesto - Onko esim 1.5 tuntia, otetaanko puheenvuoroille aika (esim. 7min)
-Kokouksen sisältö - Luetaanko alussa askelvihkosta jotain, millaisia muita tapoja voidaan käyttää (esim. joku alustaa askeleesta/aiheesta)
-Ryhmän rahastonhoitaja - kuka valitaan, kuinka pitkäksi aikaa, miten maksut hoidetaan
-Sanoman vienti - miten ryhmä vie sanomaa itsestään ja saa uusia tulokkaita mukaan toimintaan
-Muut ryhmän toimintatavat - keskustelua 12 perinteestä ja siitä miten ryhmä toimii niiden valossa, onko tarpeen tehdä muita sääntöjä vai riittääkö 12 perinnettä ja niiden sisältämä kokemus
Missään nimessä ei ole terveellistä, jos ryhmässä yksi ihminen ottaa hoitaakseen kaikki tehtävät. Tehtävien hoidossa tulisi olla useampia ihmisiä ja tehtävien tulisi olla myöskin vaihtovuoroisia - eli tehtävälle määritellään kesto, jonka jälkeen vaihdetaan tehtävän hoitajaa.
Mikäli joku ryhmä on sellainen, ettei se jostain syystä tunnu hengeltään itselleen sopivalta, kuka tahansa on vapaa perustamaan uuden ryhmän. Tarvitaan vain 2-3 henkilöä, jotka ovat valmiita sitoutumaan ryhmän toimintaan ja kokouspaikka. Kokouspaikka voi olla aivan hyvin myös sama paikka jossa jokin toinen ryhmä toimii jonain toisena päivänä tai kellonaikana.
terv,
A-P
ps. Tässä vielä tällainen lista jota voidaan käyttää ryhmän henkisen tilan keskustelujen pohjana:
Positiiviset ominaispiirteet, joita löytyy terveistä ryhmistä
? Ryhmässä on joustavuutta ja vastaanottavaisuutta osallistujien tarpeisiin nähden
? Kaikkia jäseniä rohkaistaan (ei painosteta) osallistumaan, muttei dominoimaan
? Jakaminen on henkilökohtaisella tasolla
? Ihmiset osallistuvat säännöllisesti ja ovat sitoutuneita paranemiseensa
? Ryhmän jäsenet ovat avoimia prosessin itse-arvioinnille ja sille miten ryhmä toimii
? Ryhmällä on selkeä tarkoitus
? Seksuaalinen tai emotionaalinen hyväksikäyttö ei ole osana hyväksyttyä normia
? Ryhmän jäsenet yhdistäytyvät suojellakseen ryhmää sisältä käsin tapahtuvalta jäsenten hyväksikäytöltä tai pahoin kohtelulta
? Ihmisiä kohdellaan kokonaisina yksilöinä
? Ihmisiä ei pakoteta jäämään jos he haluavat lähteä
? On olemassa määritelty prosessi tai normi konfliktien ratkaisemiseen
? Ryhmällä on huumorintajua itsensä suhteen
? Ryhmä ei jähmety tiettyyn muottiin
Negatiivisia tai rajoittavia piirteitä, joita löytyy epäterveistä ryhmistä
? Ryhmä nujertaa tai estää ulkopuolisen osallistumisen
? Ryhmä rajoittaa tai lannistaa erilaisten materiaalien lukemisen tai muut henkilökohtaisen kasvun muodot
? Erimielisyyden ilmaisusta rangaistaan, se muserretaan tai sitä voimakkaasti lannistetaan
? Ryhmästä tulee mahtaileva itsensä määritelmässä ? ?Meidän tapamme on ainoa?
? Ihmiset jäävät kiinni stereotyyppisiin rooleihin
? Ryhmästä tulee vainoharhainen ulkopuolisten tai normin kyseenalaistavien suhteen
? Ihmiset puhuvat kuin robotit
? Ryhmän sisäinen kieli on keskusteluissa hallitsevaa
? Ryhmä painostaa ihmisiä jäämään
? Ihmiset käyttävät ryhmää seksuaalisten tarpeidensa tyydyttämiseen
? Ryhmä ei kykene tutkimaan itseään, historiaansa tai arvojaan laajasta näkökulmasta
Kirjasta Many Roads, One Journey by Charlotte Kasl.
Engl:
http://www.spiralsteps.org/group_assessment.html, Suom.: A-P